З квітня близько 40 водоканалів України ризикує припинити роботу

Це може статися через нові умов поставок електроенергії на водоканали країни.

Україна очікує техногенна катастрофа?

Близько 40 водоканалів України отримали попередження про те, що з 1 квітня вони будуть відключені від енергопостачання. Якщо це станеться, приблизно 5 мільйонів людей можуть залишитися без послуг водопостачання і водовідведення, і в країні почнеться екологічна катастрофа.

Суть в тому, що з 1 січня 2019 року набрав чинності новий Закон України про ринок електроенергії. Виходячи з нього, енергопостачання підприємств можливо тільки на умовах повної передоплати.

Якщо немає коштів на предоплату, водоканали можуть скористатися послугами постачальника «останньої надії» Укрінтеренерго. Тарифи цієї компанії значно завищені, але, відповідно до закону, вона надає своїм клієнтам 90-денний пільговий період з оплати своїх послуг. Він закінчується 31 березня.

Новий удар

Заява про ризик відключення водопостачання в будинках українців зробили віце-президент Асоціації водоканалів України Ольга Бабій та народний депутат України Вікторія Войціцька.

— Може статися екологічна катастрофа. У тисячах будинків відключать водопостачання. Це може статися, тому що водоканали можуть відключити від електропостачання. На жаль, держава і регулюючі органи здійснюють таку політику, яка призводить до того, що компанії критичній інфраструктури, водоканали, виявилися на межі банкрутства. НКРЕКП, яка затверджує тарифи, але не переглядає вартість послуг для таких критичних підприємств. Це призвело до того, що з 1 січня компанії були змушені перейти на постачальника електроенергії так званої компанії «останньої надії», яка подає електроенергію на 30-40% дорожче, ніж ціни на енергетичному ринку, — заявила у Верховній раді Вікторія Войціцька.


Спікери впевнені, таким чином, водоканали підштовхують до прірви банкрутства.

З ситуації, що склалася на даний момент є два виходи: або місцева влада бере на себе додаткове фінансове навантаження і оплачує накопичені борги водоканалу, на шкоду іншим галузям, або підприємство припиняє свою діяльність.

Що відбувається на водоканалах України

Про реальну загрозу припинення роботи представники водоканалів заявили також 21 березня на прес-конференції «Загроза припинення роботи водоканалів України, які споживають електричну енергію від постачальника «останньої надії» Укрінтеренерго».

Фото с сайту: ukrvodokanal.in.ua

У ній взяли участь члени Асоціації «Укрводоканалекологія» і керівники ряду водоканалів.

Учасники зустрічі наполягають: у водоканалів немає можливості виконати такі умови оплати. За попередні роки у підприємств галузі накопичилися борги за спожиту електроенергію на суму понад 6 млрд. грн. Це становить майже 20% заборгованості всіх підприємств перед оптовим ринком електроенергії. Заборгованість виникла, в тому числі, і з вини попереднього складу НКРЭКУ, яка заблокувала використання субвенцій з державного бюджету в розмірі 3,5 млрд грн, як було передбачено в 2017 році.

Звернення за послугами до постачальника «останньої надії» з січня 2019-го дало водоканалам тримісячну відстрочку по 100% предоплаті за електроенергію. Але це не рятує від майбутнього банкрутства.

— Національна комісія і Кабмін не забезпечили для підприємств, які подають воду, перехід на нові умови. Нацкомісія з 1 січня 2019 року в два рази підняла енергокомпаніям тариф на розподіл, на 40% підняла вартість оптової електроенергії. Але жодному з 100 водоканалів, які вона регулює, не встановила економічно обгрунтований тариф, — б'є на сполох Ольга Бабій. — Більшість водоканалів отримали за перший квартал збиток в розмірі 15%. Це близько мільярда гривень. Хто понесе за це відповідальність? Як представники водоканалів України ми закликаємо всіх не мовчати про це.

Ольга Бабій наполягає: терміново, в зв'язку з ситуацією національної загрози, треба скликати раду національної безпеки, який спільно з Кабміном зобов'язаний розробити алгоритм, як будуть поставляти електроенергію тим підприємствам, які отримують електроенергію в Укрінтеренерго.

Чому водоканал не може вносити предоплату

Директор Бердянськводоканалу Олександр Македонський поділився: в травні 2018 року адміністрація КП «Бердянськводоканал» БМР подала в Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, розрахунки тарифу на водопостачання та водовідведення на 2019 рік.

— Ми хочемо привести тарифи у відповідність з економічно обгрунтованими. Але документи досі не розглянуті, — каже директор КП «Бердянськводоканал» БМР Олександр Македонський. — Діючі тарифи не покривають витрати підприємства. За минулий рік відбулося підвищення вартості покупної води, електроенергії, мінімальної зарплати (що спричинило підвищення зарплат), і наш затверджений тариф тепер значно відстає від цих показників.

Зокрема, вартість покупної води збільшилася на 208%, тариф на послуги енергопостачання — на 143%, витрати на ПММ зросли на 148%, мінімальна заробітна плата підвищилася на 303%, а індекс інфляції зріс на 26%.

Невідповідність тарифів і витрат призводить до того, що протягом року на підприємстві накопичується борг від різниці у вартості послуг, які водоканал отримує і надає. А це веде до збитків підприємства.

Для прикладу, через таку різницю в тарифах за 2011 — 2015 роки утворилася заборгованість бюджетних установ і організацій перед водоканалом. Сума боргу перевищує 2,8 мільйона гривень. І він — до сих пір не погашений.

За 2016 рік сума різниці між затвердженими тарифами та фактичними витратами склала 6 107,8 тис. Грн. Отримавши відшкодування цього боргу, адміністрація направила гроші не на розвиток водоканалу і оновлення мереж, а на погашення заборгованості за покупну воду.

Одна з вимог НКРЭКУ по формуванню тарифів — їх економічне обґрунтування. Але процедура встановлення тарифів займає вкрай тривалий період. Природно, за цей час показники витрат змінюються і нові затверджені тарифи, апріорі, стають збитковими.

Отже, вимога 100% передоплати за поставку електроенергії виконати українським водоканалам, які до сих пір працюють за збитковими тарифами, — не реально.

 

Поділитися цією новиною:

Останні новини: