Бердянськводоканал переймає польський досвід

Бердянськводоканал переймає польський досвід

Фахівці Бердянського водоканалу прийняли участь у ознайомчій діловій екскурсії на завод «Apator Powogaz», розташований у польському місті Познань. Ця компанія є одним з найбільших в Європі виробників вимірювальних приладів обліку води. І саме вона та її офіційний та ексклюзивний дистриб’ютор в Україні – київська група кампаній «Тепловодооблік» організували потенційним партнерам ознайомлення з виробництвом в Польщі.

Представники Бердянськводоканалу — начальник відділу матеріального технічного забезпечення Олександр Ліннік та заступник головного енергетика з метрології та диспетчеризації Олександр Таран — разом із співробітниками інших українських підприємств відвідали виробничі цехи «Apator Powogaz».

Для довідки:
В промислово-фінансову групу «Apator» входять 15 кампаній. З них 9 польських та 6 іноземних. Группа «Apator» є лідером у Центрально-Східній Європі в області комутаційного та вимірювального обладнання, а також ІТ-систем. Підприємства «Apator» випускають лічильники електричної енергії кредитні та з передплатою, теплові та газові лічильники, датчики температури, лічильники води та інші прилади.
До складу групи входить і польська компанія «Apator Powogaz», яка виробляє більше 400 найменувань квартирних, загальнобудинкових, промислових лічильників для холодної та гарячої води, механічних, електромагнітних та ультразвукових витратомірів, теплолічильників та перетворювачів витрати, а також систем дистанційного зчитування.
Кількість замовлень дуже велика: у 2018 році підприємством виготовлено та реалізовано 3 млн. лічильників. Термін поставки складає близько 6 тижнів. Лічильники води «Apator Powogaz» поставляє у 70 країн світу.
Виробництво компанії «Apator Powogaz» знаходиться майже в історичному центрі міста Познань – п’ятого за величиною містом Польщі, з населенням більше 500 тисяч мешканців.

— Будівлі цехів не нові, але доглянуті. Всередині приміщень майже у кожному цеху встановлене сучасне обладнання, — зауважив Олександр Ліннік. — На робочому місці з легалізації лічильників води DN 15 – DN 50 нам показали останнє придбання: сучасну проливну станцію вартістю більше 400 тисяч євро. І таких або аналогічних установок на заводі декілька. Всі вони навантажені цілодобово. Бо на підприємстві співробітники переведені на трьохзмінний режим роботи. Кожен із лічильників проходить контроль якості з обов’язковими дев’ятьма проливами (тричі з мінімальним, середнім та максимальним розходом).

Стабільність тиску води у перевірочному обладнанні цехів досягається за рахунок водонапірної вежі, збудованої у самому центрі заводу. Крім цього, має місце температурна компенсація, тобто підтримання постійної температури води, що подається на установку, з похибкою не більше 0,1 градус Цельсія.

У цеху збирання лічильників діаметрами 15-20 мм фахівці звернули увагу на антимагнітний захист приладів.

— Нам повідомили, що всі лічильники обладнано якісним захистом від застосування магнітів, якими шахраї намагаються впливати на показання лічильників. Цей захист виконано у вигляді трьох спеціальних екранів, які знешкоджують вплив навіть неодимових магнітів розмірів до 80х30 мм. Такий захист використовують у лічильниках до DN 40, — розповів Олександр Таран.

Бердянці також відвідали лабораторію, цехи підготовки корпусів лічильників та фарбувальну дільницю.

— В лабораторії нам розповіли , що корпуси для лічильників різних діаметрів (як чавунні, латунні, так і композитні) виготовляються не на « Powogaz», а поставляються з інших підприємств, розташованих поблизу Познані. Відповідність їх геометричних параметрів та точність обробки вибірково перевіряється на сучасних лазерних спектрометрах, глибиномірах та іншому устаткуванні. Кількість вибірки для перевірки не менше 1,5 відсотка з кожної партії наданих корпусів, — поділився Олександр Ліннік. — Після перевірки та відповідної підготовки (чищення та ґрунтовки) лічильники готують до фарбування. Їх чіпляють на гачки та відправляють до печі з метою розігріву, потім «нагарячу» фарбують, та обдувають холодним повітрям для охолодження.

Наприкінці екскурсії бердянці відвідали цеху, в якому виготовляють ультразвукові лічильники UL Ultrimus W.

Їхня перевага у високій точності вимірювання та дуже низькому порогу запуску. Це вже по суті витратоміри, які враховують і зворотній потік. При встановленні таких лічильників не потрібні фільтри, зворотні клапани, немає потреби в «прямих дільницях» до та після лічильника. Всередині лічильникового механізму вже знаходиться пристрій для передачі даних та вбудована батарея, термін придатності якої становить близько 10 років.

— Недоліками вказаного типу приладів є їхня вартість — приблизна ціна квартирного лічильника діаметром 15 мм складає 120 євро. Більші лічильники відповідно і коштують значно більше. Другий недолік — неможливість заміни батареї: після розряджання джерела живлення потребує заміни весь електронний блок, а його ціна складає до 80 відсотків вартості усього приладу, — поділився міркуваннями Олександр Таран.

Завітали фахівці Бердянського водоканалу і на презентацію систем диспетчеризації та їх складових, які виготовляє компанія «Apator Powogaz». Вони звернули увагу на безпровідну систему диспетчеризації (інкасаторський режим збору даних за допомогою радіо конвертера через М-Bus), яка за своїми характеристиками придатна для використання під потреби міськводоканалу. А саме: для зчитувань показань з лічильників води, встановлених в багатоквартирних будинках. Але з’ясувалося, що на практиці можуть трапитися випадки, коли оператору необхідно знаходитись поряд з лічильником, щоб отримати дані. Проблемним питанням є повірка такого лічильника та заміна елементів живлення в накладці та її ремонт. Виробник цього не передбачає. Проте дає гарантію роботи на 10 років

— Крім обміну досвідом, ми також досягли попередньої домовленості зі співробітниками ТОВ «Водсервіс Харків», які є представниками «Apator Powogaz» в нашому регіоні, про відвідання ними нашого підприємства. Гості проведуть детальний показ систем диспетчеризації, які поставляють та встановлюють, й нададуть необхідні консультації з цього питання та комерційні пропозиції на лічильники води та трубопровідну арматуру, — підсумував результати візиту в Польщу Олександр Ліннік.

Поділитися цією новиною:

Останні новини: